Kanal İstanbul Arapça
Temo Gayrimenkul ATV | İş Dünyası Programında
Arnavutköy 3. Havalimanı Projesi
Arnavutköy Belediyesi Tanıtım Filmi
Kategoriler
Döviz Kurları
AlışSatış
USD5,63165,6417
EURO6,33406,3454
Emlak Arıyorum

İstediğiniz Emlak tipini iletin En kısa sürede bulalım...

KONUT KREDİSİYLE EV ALACAKLAR TAPUDA NELERE DİKKAT ETMELİ

KONUT KREDİSİYLE EV ALACAKLAR TAPUDA NELERE DİKKAT ETMELİ

Yıllardır kira ödeyen ve kira yerine kredi ödemeleriyle ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi bankaların kapısını çalıyor. Bir miktar peşinatı denkleştirenler, “Kira ödemeye vereceğimiz parayla kredi öder, ev sahibi oluruz.” düşüncesiyle plan yapmaya başlıyor. Bu yazıda banka kredisi yoluyla ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar ve gözden kaçması halinde kötü sonuçlara neden olabilecek önemli noktalar irdeleniyor.

Tapuda İpotek ve Şerh Kontrolü

Ev kredisi için bankaya başvurulduktan sonra banka bir ekspertiz raporu oluşturur. Bu raporda eksper tapuda yer alan ada/parsel numarası, tapuda kayıtlı olan kişiye ait bilgileri ve diğer bazı bilgilerle birlikte evin bağlı olduğu tapu dairesinden tapu kayıtlarını sorgular. Eğer evin üzerinde herhangi bir haciz, şerh veya daha evvel kullanılan krediye ait ipotek varsa banka krediye olumlu cevap vermez. Bu durumun önüne geçmek için bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce tapunun fotokopisiyle tapu dairesine gidilebilir ve tapu üzerinde kredi onayına engel teşkil edebilecek şerh, haciz, ipotek, vs. olup olmadığı kontrol edilebilir.

Belediye Rayiç Bedel Belgesi Başvuru Öncesinde Hazır Olmalı

Tapu alım satım işleminde satış bedeli, minimum belediye rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Daha yüksek bedel üzerinden de bu işlem yapılabilir, fakat artış ölçüsünde verginin de yükseleceği gözden kaçmamalıdır. Ev alımı için konut kredisi kullanılacaksa evin tapudaki bedeli kredi kullanılacak rakam neyse o olacaktır ve tapu masrafları da bu meblağ üzerinden hesaplanacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası

Satın alım işlemi gerçekleştirilecek olan gayrimenkulun daha önceden yaptırılmış ve 1 yıllık süresi dolmamış olan bir deprem sigortası yoksa tapu işleminin yapılabilmesi için yeni bir sigorta yaptırılması gerekmektedir. Deprem sigortası yaptırılmayan gayrimenkullerin tapuda devir işlemi mümkün olmamaktadır.


Değer Artış Kazancı

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'na göre, 2007 ylından önce satın alınan gayrimenkullerde 4 yıl, 2007'den sonra alnan gayrimenkullerde 5 yıl geçmeden gayrimenkul satılırsa değer artışı üzerinden mülk sahibinin vergi ödemesi gerekiyor. Alım satım değeri arasındaki fark 8.000 TL'yi aşarsa vatandaş bu farkın vergisi için yıllık gelir vergi beyannamesi ile ödeme yapmak durumunda kalıyor.

Ortak Tapu

Konut kredisi kullanan kişi ile gayrimenkulu satın alacak kişi birbirinden farklı ise bu durumda ortak tapu işlemi yapılır. Bu kişilerin akraba olmasına gerek yoktur ve banka bu kişilere farklı krediler kullandırabilir. Ortak tapu talebinde bulunan kişi sayısı ikiyi aşarsa kredi onay sürecinde zorluk yaşanabilir.

 

TÜRKİYE EMLAK OFİSİ - "KÂRLI YATIRIMIN DOĞRU ADRESİ"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arnavutköy Satılık Arsa

 Arnavutköy'de arsa, arnavutköyde sahibinden arsa, arnavutköy arsa fiyatları, arnavutköyde satılık arsa, arnavutköyde sahibinden satılık arsa, arnavutköy sahibinden satılık arsa, arnavutköyde satılık bina, arnavutköyde sahibinden daire, arnavutköy emlakçı, kanal istanbul, 3. havalimanı


İlgili Diğer Haberler

THY yolcularını uyardı, 6 Nisan'a büyük taşınma başlıyor
Kanal İstanbul için dev adım! Protokol imzalandı
Kanal İstanbul’da kazı zamanı