Kanal İstanbul Arapça
Temo Gayrimenkul ATV | İş Dünyası Programında
Arnavutköy 3. Havalimanı Projesi
Arnavutköy Belediyesi Tanıtım Filmi
Kategoriler
Döviz Kurları
AlışSatış
USD5,63165,6417
EURO6,33406,3454
Emlak Arıyorum

İstediğiniz Emlak tipini iletin En kısa sürede bulalım...

ISINMADA YÜZDE 40'A VARAN TASARRUF SAĞLAMANIN YOLU

ISINMADA YÜZDE 40'A VARAN TASARRUF SAĞLAMANIN YOLU


Kış aylarının gelmesiyle beraber aile bütçesini en çok zorlayan kalemlerin başında şüphesiz ısınma gelmektedir. Doğalgaza yapılan yüzde 9 oranındaki zamla beraber ısınma giderlerinin azaltılması için çeşitli yollarla tasarruf yapmak zorunlu hale geldi. Enerji ve Isı Tasarruf Derneği (ETADER) Başkanı Zafer Yavuztürk, ısı pay ölçüm sistemi ile tasarlanmış olan yapılarda yüzde 40'a varan oranlarda tasarruf gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Enerji piyasasındaki maliyetlerin yükselmesi ve döviz kurlarındaki artışın devam etmesiyle birlikte doğalgaza yapılan zammın beklendiğini ve şaşırtmadığını söyleyen Yavuztürk, hayata konulacak bazı tedbirlerle tüketimin azaltılabileceğini ve daha verimli ısınmanın sağlanabileceğini vurguladı.


600 Liralık Yıllık Tasarruf

Yavuztürk, binalara yapılacak yalıtımların yanı sıra ısı pay ölçüm cihazları ve tasarruflu ampullerin önemine vurgu yaparak merkezi sistem ile ısınan binalarda ödemenin tüketimle doğru orantılı değil eşit şekilde yapıldığına değindi. Yavuztürk, "Bu nedenle tasarruf bilinci gelişmiyor. Yeni teknolojik sistemler ve ölçüm cihazları kullanıldığında bedeli tüketime göre ödenebilir" dedi. Isı pay ölçüm sisteminin bulunduğu binalarda yüzde 40'a kadar tasarruf sağlanabildiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Tüketim ölçülmeye başlandığında insanlar 'tükettiğim kadar ödeyeceğime göre o zaman tasarruf edeyim' diyecek. Örneğin radyatörlere takılan küçük cihazlar ve termostatik vanalarla radyatör kendi kendini kısacak ve daha az tüketim yapılacak. Böylece kullanıcılar tükettikleri kadarını ödeyecek. Yıllık doğalgaz tüketimi ortalama bin 500 lira olarak hesaplanıyor. Yüzde 40'lık tasarruf yapıldığında yıllık 600 liralık tasarruf yapılmış olur. Bu sistemden yararlanan ya da yararlanacak olan yaklaşık 2 milyon civarında konut bulunuyor. Bu da yıllık 1,2 milyar liralık tasarruf yapılabilir."


Radyatör Başına 100 TL'lik Maliyet

Bu cihazların radyatör başına 100 TL olduğunu belirten Yavuztürk, hem tasarrufun sağlanacağını hem de daha adil ödeme sistemi yerleşeceğinden bina sakinleri arasında yaşanabilen bu tarz sorunların ortadan kalkacağını belirtti.

 


TÜRKİYE EMLAK OFİSİ - "KÂRLI YATIRIMIN DOĞRU ADRESİ"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arnavutköy Satılık Arsa

 Arnavutköy'de arsa, arnavutköyde sahibinden arsa, arnavutköy arsa fiyatları, arnavutköyde satılık arsa, arnavutköyde sahibinden satılık arsa, arnavutköy sahibinden satılık arsa, arnavutköyde satılık bina, arnavutköyde sahibinden daire, arnavutköy emlakçı, kanal istanbul, 3. havalimanı


İlgili Diğer Haberler

THY yolcularını uyardı, 6 Nisan'a büyük taşınma başlıyor
Kanal İstanbul için dev adım! Protokol imzalandı
Kanal İstanbul’da kazı zamanı